Polish (Poland)English (United Kingdom)

Aktualności

IV Otwarte Seminarium Retoryczne. Teoria w praktyce: jak analizować przemówienia polityków

18 marca 2017, Warszawa

IV Otwarte Seminarium PTR odbędzie się 18 marca w godzinach 11.00-13.00. Dr Anna Bendrat przedstawi metody retorycznej analizy wystąpień politycznych. Punktem wyjścia do dyskusji będą fragmenty jej wydanej właśnie książki pt. Mowa jest złotem. Amerykański prezydent i retoryka. Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o rejestrację. TUTAJ. Zachęcamy także do śledzenia informacji o tym wydarzeniu na Facebooku i do wzięcia udziału w konkursie, który niebawem pojawi się na naszym profilu.


Nowe numery Res Rhetorica

zapraszamy do lektury

Dwa ostatnie numery w 2016 roku kwartalnika wydawanego przez Polskie Towarzystwo Retoryczne gromadzą teksty polskich i zagranicznych autorów dotyczące dwóch aktualnych i często dyskutowanych zagadnień. Numer 3/2016 poświęcony jest retoryce i instytucjom, numer 4/2016 zaś retoryce cyfrowej.

Pełne wydanie dostępne tutaj: Retoryka i instytucje, Retoryka cyfrowa


Retoryka religii i retoryka dziennikarstwa

zaproszenie do publikacji

zapraszamy do nadsyłania tekstów do kolejnych numerów tematycznych czasopisma Res Rhetorica. Szczegóły

W dziale Varia publikujemy także artykuły, które nie są związane z tematem numeru, zachęcamy także do przesyłania sprawozdań i recenzji.


Media w Ameryce - Ameryka w mediach

zaproszenie na konferencję

Polskie Towarzystwo Retoryczne wraz z Zakładem Studiów Amerykanistycznych w Instytucie Anglistyki UMCS oraz Zakładem Komunikacji Społecznej na Wydziale Politologii UMCS pragną zaprosić na interdyscyplinarną konferencję naukową pt. Media w Ameryce. Ameryka w mediach. Konferencja odbędzie się w Lublinie w dniach 25-26 maja 2017. Szczegóły i zapisy na stronie wydarzenia: tutaj. Kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .


Igrzyska Olimpijskie i retoryka

zaproszenie na konferencję

Od Seulu do Rio. Igrzyska Olimpijskie w mediach masowych: 1988-2016 (sport, retoryka, wartości, polityka, ekonomia, kultura) to tytuł konferencji organizowanej przez Zakład Komunikacji Społecznej UMCS, Katedrę Języka Mediów i Komunikacji Społecznej KUL oraz Polskie Towarzystwo Retoryczne. Konferencja odbędzie się w Zamościu w dniach 23-24 marca 2017. Zapraszamy do udziału. Szczegóły


Rhetoric and Knowledge

nowe publikacje

Zapraszamy do lektury dwóch tomów, które ukazały się w  w serii „Studies in Language, Culture and Society” w wydawnictwie Peter Lang. Są to „Rhetoric, Discourse and Knowledge” pod redakcją Marii Załęskiej i Urszuli Okulskiej oraz "Rhetoric, Knowledge and the Public Sphere" pod redakcją Agnieszki Kampki i Katarzyny Molek-Kozakowskiej.


Retoryka wizerunku medialnego

nowy tom w serii Rhetoricum

Jak wykorzystać słowo i obraz, żeby przekonać lub zniechęcić odbiorców do polityka, jak wykreować autorytet na potrzeby programu telewizyjnego, jak zdobyć pracę dzięki video-CV, jak uczelnie korzystają z Facebooka, jak kształtowano wizerunek przed epoką mediów masowych - to niektóre z tematów podejmowanych w kolejnym tomie wydanym przez Polskie Towarzystwo Retoryczne w serii Rhetoricum. Dziesięciu badaczy z kilku ośrodków naukowych w Polsce przedstawia różne sposoby wykorzystania retoryki do budowania wizerunku medialnego oraz możliwości wykorzystania aparatu retorycznego w analizie medialnych wyobrażeń na temat osób, instytucji czy grup społecznych. Książka pod redakcją Agnieszki Budzyńskiej-Dacy, Agnieszki Kampki oraz Katarzyny Molek-Kozakowskiej dostępna jest w formie bezpłatnego e-booka tutaj. Zapraszamy do lektury.