Oblicza retoryki (4): webinarium z z dr Julianą Ławrysz oraz ojcem Tarasem Mykhalczukiem

Zapraszamy na kolejną dyskusję wokół tematu:

Medialny wizerunek kapelana wojskowego w czasie wojny

Przykład posługi kapelanów wojskowych Kościoła Garnizonowego Świętych Apostołów Piotra i Pawła we Lwowie (2014-2025)

  • Oblicza retoryki (webinarium)
  • 24.04.2025 (czwartek)
  • godz. 18:00-19:30.
  • Webinarium odbędzie się na platformie Teams (link).

Czwarta odsłona interdyscyplinarnego seminarium „Oblicza retoryki” będzie spotkaniem z dr Julianą Ławrysz oraz ojcem Tarasem Mykhalczukiem. W jego trakcie goście podzielą się:

1) wynikami badań nad wizerunkiem medialnym kapelana wojskowego w Ukrainie,

2) osobistą refleksją związaną z kształtowaniem tego wizerunku. Obrazowanie medialne zostanie zaprezentowane jako sposób formownia etosu duchownego grekokatolickiego w czasach wojny.

W szczególności przedstawione zostaną wyniki badań, które dotyczą medialnych reprezentacji obszarów służby oraz postaw kapelanów grekokatolickich podczas agresji rosyjskiej w Ukrainie.

Inwazja Rosji trwa od roku 2014, ostatnie trzy lata w formie brutalnej wojny na pełną skalę. Przeniknęła ona do wszystkich sfer życia, zmieniając zarówno ich wymiar materialny, jak i niematerialny. W tych tragicznych okolicznościach kościoły i związki wyznaniowe starają się wspierać żołnierzy ukraińskich oraz ofiary wojny. Aktywność religijna sytuuje się w centrum zainteresowania mediów, które starają się przybliżać społeczeństwu możliwości wsparcia duchowego. Jednocześnie reprezentanci kościołów i związków wyznaniowych, zwłaszcza kapelani wojskowi, chętnie nawiązują kontakt z mediami. Postrzegają je jako przestrzeń pracy duszpasterskiej, ułatwiającą kontakt z osobami poszukującymi pomocy.

Na temat spojrzymy w szczególności przez pryzmat doświadczeń duszpasterzy kościoła garnizonowego Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Świątynię tę otwarto we Lwowie w roku 2011 w budynku dawnego kościoła jezuitów. Stała się ona natychmiast ważnym miejscem modlitwy, centrum kulturalnym i ośrodkiem dla kapelanów wojskowych. Pełniła tę rolę podczas Rewolucji Godności (2013-2014), operacji antyterrorystycznej (ATO) na wschodzie Ukrainy (2014-2022) i pełnej inwazji Rosji na Ukrainę (od 2022 do chwili obecnej). Wcześniej, w 2008 r., w archieparchii lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego utworzono Centrum Duszpasterstwa Wojskowego. Kapelani wojskowi we Lwowie zapewniają posługę nie tylko personelu wojskowego. Wspierają także rodziny żołnierzy, w tym w szczególności rodziny poległych.

Punktem wyjścia do dyskusji będzie charakterystyka książki „Z aniołem w pikselu”, której pierwsza część ukazała się roku 2022. Zawarto w niej serię wywiadów z kapelanami wojskowymi Archieparchii Lwowskiej Kościoła Greckokatolickiego na temat ich praktycznego doświadczenia służby.

W 2025 roku ukaże się druga część tej publikacji, w której głównymi bohaterami wywiadów będą kapelani ze Lwowa, Drohobycza, Odessy, Kijowa służący na froncie w brygadach i jednostkach wojskowych, kapelani-wolontariusze, a także służący w marynarce wojennej.

Oba wydawnictwa zostały opracowane przez Julianę Ławrysz. Ich pomysłodawcą jest ojciec Taras Mychalczuk.

***

Biogramy

Juliana Ławrysz jest doktorem w Pracowni Nowych Mediów, prodziekanem Wydziału Dziennikarstwa ds. Współpracy Międzynarodowej na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki. Interesuje się komunikacją między kościołem a społeczeństwem w przestrzeni nowych mediów, strategiami komunikacyjnymi i transformacją gatunków dziennikarskich w nowych mediach. Jest autorką monografii „Kościół w nowych mediach: problemy i priorytety komunikacji” (2017).

Ojciec Taras Mykhalczuk jest proboszczem Kościoła Garnizonowego Świętych Apostołów Piotra i Pawła, kierownikiem Centrumu Duszpasterstwa Wojskowego Archieparchii Lwowskiej Kościoła Greckokatolickiego. W 2025 r. obronił pracę licencjacką na Wydziale Filozofii i Teologii Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego. Temat jego pracy to: „Specyfika posługi kapelanów wojskowych Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego na przykładzie Archieparchii Lwowskiej (1990-2024)”.

  • 00

    dni

  • 00

    godzin

  • 00

    minut

  • 00

    sekund

Data

2025 kwi 24

Czas

6:00 pm - 7:30 pm
Kategoria

POLSKIE TOWARZYSTWO RETORYCZNE

Jako członkowie Towarzystwa reprezentujemy bardzo różne dyscypliny (m.in.: polonistykę, filologię klasyczną, neofilologię, językoznawstwo, historię, filozofię, socjologię). Są wśród nas doświadczeni badacze, jak i początkujący pracownicy nauki. Są teoretycy i praktycy, wykładowcy akademiccy, nauczyciele szkół średnich, pracownicy działów PR, logopedzi, specjaliści w dziedzinie komunikacji.

Subskrybuj newsletter

Subskrybując newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Polskie Towarzystwo Retoryczne (ul. Oboźna 8; 00-332 Warszawa) w celu otrzymywania informacji o działalności naukowej PTR. W każdej chwili przysługuje Ci prawo wglądu do Twoich danych oraz cofnięcia wyrażonej zgody.

KONTAKT

Ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
(Instytut Polonistyki Stosowanej UW)

retoryka.ptr@gmail.com

Skip to content