PR uczelni: warsztaty retoryczne 2019

Tegoroczne warsztaty Polskiego Towarzystwa Retorycznego, które odbędą się 17 maja 2019 roku, adresowane są do osób, które zajmują się popularyzacją i promocją nauki. Spotkanie składa się z dwóch bloków tematycznych:

  1. Instastory kontra wykres – obraz w nauce i jej promocji
  2. Jak (nie) mówić o nauce

Partnerem warsztatów jest Stowarzyszenie PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”

Szczegółowy opis warsztatów

Instastory kontra wykres – obraz w nauce i jej promocji

Obraz wykorzystywany jest do ilustrowania bądź objaśniania wyników badań. Pomaga unaocznić procesy, przyciąga uwagę swą urodą lub niezwykłością, czasem bawi. W jaki sposób naukowcy mogą czerpać z możliwości przekazów wizualnych, by przedstawiać, popularyzować i komercjalizować swoją pracę?

Zdjęcie, mem, film, snap, strona www, instastory – to wizualne narzędzia, z których na co dzień korzystają potencjalni kandydaci na studia. Jak mogą używać ich profesjonaliści, odpowiadający za promocję uczelni?

Czy obraz może pomóc znaleźć złoty środek między powagą autorytetu nauki i atrakcyjnością studiowania? Jak budować perswazyjne komunikaty promujące naukę i studia, żeby było „na serio, ale nie drętwo”. Jak podkreślić tradycję, ale bez napuszenia? Jak uchronić się przed byciem „młodzieżowym na siłę”?

Te zagadnienia zostaną poruszone w czasie warsztatów adresowanych zarówno do pracowników naukowych, jak i osób zajmujących się promocją nauki.

Tematyka zajęć:

  1. Perswazyjność obrazu
  2. Obraz w mediach społecznościowych
  3. Selfie w gronostajach – wizualne strategie promocji uczelni
  4. Pani z próbówką – naukowiec ze stocka
  5. Młodzież na trawie i fundusze unijne – uniwersyteckie stereotypy wizualne
  6. Przykłady dobrych i złych praktyk

Warsztaty prowadzi dr hab. Agnieszka Kampka.

Dr hab. Agnieszka Kampka pracuje na Wydziale Nauk Społecznych SGGW, jest sekretarzem Polskiego Towarzystwa Retorycznego i redaktorem naczelnym czasopisma „Res Rhetorica”. Jej zainteresowania naukowe dotyczą retoryki politycznej i retoryki wizualnej. Jest autorką i redaktorką prac poświęconych tej tematyce, m.in.: Czy obrazy rządzą ludźmi, red. A. Kampka, A. Kiryjow, K. Sobczak, Warszawa 2017; Retoryka wizerunku medialnego, red. A. Budzyńska-Daca, A. Kampka, K. Molek-Kozakowska, Warszawa 2016; Retoryka wizualna. Perswazyjna siła obrazu (red.), Warszawa 2014.

Jak (nie) mówić o nauce

Co ma wspólnego nauka i proszek do prania? Motorem ich powstania jest rozwiązanie jakiegoś problemu, kryje się za nimi również ludzka ciekawość, by szukać nowego; na swój sposób mają służyć ludziom. Wreszcie – żeby zarówno z proszkiem do prania, jak i nauką dotrzeć do odbiorców – trzeba je odpowiednio opakować i sprzedać odbiorcom.

Współczesny naukowiec w zasadzie nie może już prowadzić badań jedynie w zaciszu komputera, lektur i  notatek. Musi ze swoją pracą naukową wyjść do ludzi. Nie wszyscy rodzą się z takimi samymi retorycznymi predyspozycjami, ale wszyscy mogą poznać kilka zasad, które ułatwią opowiadanie o zainteresowaniach badawczych w sposób efektywny, elegancki i etyczny.

Tematyka zajęć:

  1. Podstawowe zasady retoryczne;
  2. Metafora, definicja, pytania – potężna broń komunikacji;
  3. Kilka przykładów z życia, kiedy chciało się dobrze, ale… nie wyszło.

Warsztaty prowadzi dr Ewa Modrzejewska.

Dr Ewa Modrzejewska – medioznawca, doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, adiunkt w Instytucie Polonistyki Stosowanej UW. Pracuje w Zakładzie Retoryki i Mediów. Absolwentka dziennikarstwa na UW. Od ponad 20 lat związana z sektorem NGO, w przeszłości pełniła społecznie funkcję rzecznika Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej; współtworzyła serwis obywatelski MamPrawoWiedziec.pl. Ma na koncie wiele wystąpień w radiu i telewizji. Członek zarządu Polskiego Towarzystwa Retorycznego, redaktor czasopisma naukowego „Res Rhetorica”. Interesuje się retoryką w komunikacji publicznej, a w szczególności retoryką danych, oraz rozwijaniem szeroko pojmowanych kompetencji medialnych. Współredagowała książki Retoryka i wartości (2019); Retoryka negocjacji (2018).

Data

2019 maj 17
Expired!

Czas

All Day
Kategoria

POLSKIE TOWARZYSTWO RETORYCZNE

Jako członkowie Towarzystwa reprezentujemy bardzo różne dyscypliny (m.in.: polonistykę, filologię klasyczną, neofilologię, językoznawstwo, historię, filozofię, socjologię). Są wśród nas doświadczeni badacze, jak i początkujący pracownicy nauki. Są teoretycy i praktycy, wykładowcy akademiccy, nauczyciele szkół średnich, pracownicy działów PR, logopedzi, specjaliści w dziedzinie komunikacji.

Subskrybuj newsletter

Subskrybując newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Polskie Towarzystwo Retoryczne (ul. Oboźna 8; 00-332 Warszawa) w celu otrzymywania informacji o działalności naukowej PTR. W każdej chwili przysługuje Ci prawo wglądu do Twoich danych oraz cofnięcia wyrażonej zgody.

KONTAKT

Ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
(Instytut Polonistyki Stosowanej UW)

retoryka.ptr@gmail.com

Skip to content