„Speechwriting for Leaders”: spotkanie z Brittany Rudich, autorką przemówień Ambasadora USA w Polsce

Zapraszamy na spotkanie z Brittany Rudich, autorką przemówień Ambasadora Stanów Zjednoczonych, Marka Brzezińskiego i koordynatorką sekcji prasowej Ambasady USA w Polsce.

Zaproszona ekspertka opowie, jak zostaje się profesjonalnym autorem przemówień osób publicznych, jak wygląda warsztat i proces pisania oficjalnych przemówień i jaką rolę odgrywa w jej profesji retoryka. Będzie to niepowtarzalna okazja, by porozmawiać z praktykiem o roli badań retorycznych.

Termin: 5 maja 2022 roku (czwartek) o godzinie 19 w formie zdalnej (Zoom).

Link do spotkania:

• Identyfikator spotkania: 161 248 6369
  • Kod dostępu: 271079

Jakie aspekty badawcze są najistotniejsze dla autorki przemówień? Jakim obszarom powinniśmy się przyjrzeć?

Jaka wiedza byłaby dla autorki przemówień najbardziej przydatna?

Na te tematy porozmawiamy z Brittany Rudich w czwartek, 5 maja o godzinie 19 na platformie Zoom. Spotkanie w języku angielskim poprowadzi dr Anna Bendrat z Polskiego Towarzystwa Retorycznego i UMCS.

Serdecznie zapraszamy zarówno badaczy retoryki, jak i medioznawców oraz wszystkich zainteresowanych funkcjonowaniem korpusu dyplomatycznego.

O prelegentce

Brittany Rudich is the Speechwriter for U.S. Ambassador to Poland Mark Brzezinski. She also serves as Communications Manager at the U.S. Embassy in Warsaw. Ms. Rudich drafts public remarks and correspondence working closely with the Ambassador to incorporate personal anecdotes. Ms. Rudich has also written speeches for other Embassy principles including former Chargé d’ Affaires Bix Aliu.

Ms. Rudich believes that memorable and motivating speeches include powerful stories, making her background as a storyteller a great asset. Before joining the federal government, she worked as a journalist for over a decade at various television stations in the U.S.

Ms. Rudich was a television reporter and anchor covering breaking news, feature stories, and sporting events at the NBC affiliate in Salt Lake City, UT. She also worked as a morning show host for Park City Television, in Park City, UT, where she produced live television content and conducted on-camera interviews. Prior to Utah, Ms. Rudich was employed as an anchor, reporter, producer, editor, and photographer at FOX59 in Indianapolis, IN. While in Indiana she led team coverage on major events like the Super Bowl and Indianapolis 500. Ms. Rudich began her career as an anchor and reporter at the ABC affiliate in Jackson, MS.

Ms. Rudich earned a Bachelor of Arts degree in Journalism with a minor in Political Science from Temple University in Philadelphia, PA. She is currently pursuing a Master’s in Sociology with a specialization in Social Media Management and Digital Commerce from Collegium Civitas in Warsaw, Poland.

Ms. Rudich grew up in York, PA and is living abroad for the first time. She resides in Warsaw with her husband, Robert Rudich, who is the Energy Attaché at the U.S. Embassy.

2022 maj 05
Expired!