Warsztaty retoryczne 2015
 /  Warsztaty retoryczne 2015
Warsztaty retoryczne 2015
Warsztaty retoryczne 2015

29 maja 2015 w Pałacu Staszica odbyły się warsztaty zorganizowane przez PTR, z udziałem dziennikarzy, osób zainteresowanych retoryką, nauczycieli tego przedmiotu i studentów. Tegoroczne spotkanie poświęcone było kształceniu sprawności retorycznych w zawodzie dziennikarza.

Kursy retoryki są organizowane na kierunkach dziennikarskich w większości polskich uczelni. Dla nauczycieli tego przedmiotu istotne jest ustalenie jakie umiejętności z zakresu retoryki są w zawodzie dziennikarza najbardziej potrzebne, jak uczyć skutecznie, jakie metody stosować do krytyki tekstu, w jaki sposób przekształcać wiedzę w tekst, jak budować znaczenie przekazu dziennikarskiego. Wokół tych problemów koncentrowała się między innymi dyskusja podczas warsztatów.

Spotkanie było podzielone na dwie części. W pierwszej części przedstawiono propozycje tematów zajęć z retoryki i ich realizacji. W części drugiej zaproszeni dziennikarze wypowiedzieli się na temat edukacji retorycznej i specyfiki retoryki dziennikarskiej.

Program:

Część pierwsza: warsztaty 10.00-13.00

Prowadziła: Maria Załęska

Jagoda Bloch, Tendencje w czytaniu współczesnych serwisów informacyjnych (UW)

Joanna Kiereś-Łach, Odbiór informacji zwrotnej, czyli jak zachować obiektywizm przekazu. Wskazówki dla dziennikarzy i nie tylko. (KUL)

Agnieszka Budzyńska-Daca, Debata przedwyborcza a dziennikarze. (UW)

Część druga: dyskusja panelowa z udziałem dziennikarzy 13.30-15.00

Prowadziła: Agnieszka Budzyńska-Daca

Agnieszka Krzemińska („Polityka”)

Aneta Wójciszyn-Wasil (Radio Lublin)

Renata Chrzanowska (PAP)

Kuba Halcewicz-Pleskaczewski (Magazyn „W punkt”)


Categories: WarsztatyZakończone

Related Courses

Summary

POLSKIE TOWARZYSTWO RETORYCZNE

Jako członkowie Towarzystwa reprezentujemy bardzo różne dyscypliny (m.in.: polonistykę, filologię klasyczną, neofilologię, językoznawstwo, historię, filozofię, socjologię). Są wśród nas doświadczeni badacze, jak i początkujący pracownicy nauki. Są teoretycy i praktycy, wykładowcy akademiccy, nauczyciele szkół średnich, pracownicy działów PR, logopedzi, specjaliści w dziedzinie komunikacji.

Subskrybuj newsletter

Subskrybując newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Polskie Towarzystwo Retoryczne (ul. Oboźna 8; 00-332 Warszawa) w celu otrzymywania informacji o działalności naukowej PTR. W każdej chwili przysługuje Ci prawo wglądu do Twoich danych oraz cofnięcia wyrażonej zgody.

KONTAKT

Ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
(Instytut Polonistyki Stosowanej UW)

retoryka.ptr@gmail.com

Skip to content