[Res Rhetorica] „Pismo w służbie pamięci. O roli mneme w Obronie Palamedesa Gorgiasza z Leontinoi”
 /  RR: polecane artykuły / [Res Rhetorica] „Pismo w służbie pamięci. O roli mneme w Obronie Palamedesa Gorgiasza z Leontinoi”
[Res Rhetorica] „Pismo w służbie pamięci. O roli mneme w Obronie Palamedesa Gorgiasza z Leontinoi”

[Res Rhetorica] „Pismo w służbie pamięci. O roli mneme w Obronie Palamedesa Gorgiasza z Leontinoi”

Pamięć należy tu rozumieć jako intelektualną umiejętność gromadzenia, porządkowania i przechowywania informacji, ale nade wszystko jako rezerwuar zapamiętanych informacji, faktów i zdarzeń, które mogą co prawda przetrwać w procesie oralnym (choć często zniekształcone lub nawet świadomie wypaczone), ale prawdziwym gwarantem ich zachowania w niezmienionej formie jest „pismo” – pisze prof. dr hab. Krzysztof Narecki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Abstrakt

Przedmiotem artykułu jest paragraf 30 z epideiktycznej mowy Gorgiasza Obrona Palamedesa (B 11a w: Die Fragmente der Vorsokratiker (1956, 291), w którym występuje rzeczownik μνήμη („pamięć”). Dzięki kontekstualnej analizie filologicznej Autorowi udaje się ustalić pełen zakres semantyczny mneme oraz określić rolę, jaką pełni ona w tym passusie (B 11a, w. 188-198). Tytułowy bohater mowy, Palamedes, broniąc się przed fałszywym oskarżeniem, jako argument przemawiający za jego niewinnością przedstawia swoje wynalazki. Jednym z najważniejszych jest pismo, któremu mneme – „pamięć” powierza przechowywane informacje, stając się jego powiernikiem. Na podstawie szczegółowej analizy kontekstowej można przekonująco wnioskować, iż właściwym znaczeniem mneme jest w badanym miejscu „intelektualna umiejętność, władza” gromadzenia, porządkowania i przechowywania wiadomości, rozumiana jako „rezerwuar” zapamiętanych faktów i zdarzeń. Prawdziwym zaś gwarantem ich zachowania w niezmienionej formie jest właśnie pismo, które w ten sposób staje się strażnikiem „pamięci”, co więcej, jako jej powiernik zdejmuje z niej ‘dokuczliwy’ nadmiar informacji i przez to czyni ją zregenerowaną, sprawną i gotową do zdobywania przez człowieka nowych informacji i wiedzy.

 

Artykuł pochodzi z „Res Rhetorica”, Vol 11, No 3 (2024), pt. Rhetoric in Mexico/Retoryka w Meksyku.

Redaktorzy numeru: Gerardo Ramírez Vidal, María Alejandra Vitale, Agnieszka Kampka, Marta Kobylska

Zobacz cały numer: https://resrhetorica.com/index.php/RR/issue/view/42

 

(fot. Unsplash/Mukund Shyam)

POLSKIE TOWARZYSTWO RETORYCZNE

Jako członkowie Towarzystwa reprezentujemy bardzo różne dyscypliny (m.in.: polonistykę, filologię klasyczną, neofilologię, językoznawstwo, historię, filozofię, socjologię). Są wśród nas doświadczeni badacze, jak i początkujący pracownicy nauki. Są teoretycy i praktycy, wykładowcy akademiccy, nauczyciele szkół średnich, pracownicy działów PR, logopedzi, specjaliści w dziedzinie komunikacji.

Subskrybuj newsletter

Subskrybując newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Polskie Towarzystwo Retoryczne (ul. Oboźna 8; 00-332 Warszawa) w celu otrzymywania informacji o działalności naukowej PTR. W każdej chwili przysługuje Ci prawo wglądu do Twoich danych oraz cofnięcia wyrażonej zgody.

KONTAKT

Ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
(Instytut Polonistyki Stosowanej UW)

retoryka.ptr@gmail.com

Skip to content