Pierwsze w 2025 r. seminarium online: Bartłomiej Secler
 /  Aktualności / Pierwsze w 2025 r. seminarium online: Bartłomiej Secler
Pierwsze w 2025 r. seminarium online: Bartłomiej Secler

Pierwsze w 2025 r. seminarium online: Bartłomiej Secler

Zapraszamy 30 stycznia do dyskusji o narracjach parlamentarnych i metodologii badań dyskursów parlamentarnych, której pretekstem będzie książka dra hab. Bartłomieja Seclera:

„Uchwały rocznicowe Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. O ich miejscu i roli w polskiej polityce pamięci po 1989 roku” (Poznań 2022).

Bartłomiej Secler

W wystąpieniu wprowadzającym Autor podejmie analizę parlamentarnych narracji o wydarzeniach i postaciach kształtujących historię III Rzeczypospolitej Polskiej na przykładzie uchwał rocznicowych uchwalonych przez Sejm i Senat po 1989 roku.

Przedmiotem prezentacji będzie zarówno treść wybranych uchwał parlamentarnych, jak i spory polityczne związane z uchwalaniem tych aktów.

Poszukamy odpowiedzi na pytania:
– jak polski parlament, poprzez wskazane uchwały, kształtował w minionych dekadach pamięć o okresie transformacji ustrojowej oraz najnowszej historii politycznej;
– czy i w jaki sposób narracje parlamentarne odzwierciedlają zmieniające się postawy polityczne oraz ideowe w polskim życiu publicznym;
– w jaki sposób poszczególne uchwały i ich treści wpisują się w szerszy dyskurs polityczny (w tym także parlamentarny), historyczny i społeczny.

Przedmiotem namysłu uczynimy również specyfikę badań nad uchwałami rocznicowymi Sejmu i Senatu.

Organizatorzy:

Barbara Sobczak

Bartosz Hordecki

 

*** Biogram Prelegenta *** 

Bartłomiej Secler – doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie nauk o polityce i administracji. Adiunkt w Zakładzie Najnowszej Historii Politycznej na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na problematyce polityki pamięci oraz sposobie upamiętniania
rocznic historycznych. Prowadzi również badania nad współczesnym dziennikarstwem. Ponadto, interesuje się najnowszą historią polityczną Włoch, dynamiką włoskiej sceny politycznej, systemu partyjnego oraz ewolucją ugrupowań prawicowych – ze szczególnym uwzględnieniem Fratelli d’Italia Giorgii Meloni.

 

POLSKIE TOWARZYSTWO RETORYCZNE

Jako członkowie Towarzystwa reprezentujemy bardzo różne dyscypliny (m.in.: polonistykę, filologię klasyczną, neofilologię, językoznawstwo, historię, filozofię, socjologię). Są wśród nas doświadczeni badacze, jak i początkujący pracownicy nauki. Są teoretycy i praktycy, wykładowcy akademiccy, nauczyciele szkół średnich, pracownicy działów PR, logopedzi, specjaliści w dziedzinie komunikacji.

Subskrybuj newsletter

Subskrybując newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Polskie Towarzystwo Retoryczne (ul. Oboźna 8; 00-332 Warszawa) w celu otrzymywania informacji o działalności naukowej PTR. W każdej chwili przysługuje Ci prawo wglądu do Twoich danych oraz cofnięcia wyrażonej zgody.

KONTAKT

Ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
(Instytut Polonistyki Stosowanej UW)

retoryka.ptr@gmail.com

Skip to content