[Res Rhetorica] „Edukacja XXI wieku – czy renesans trivium ma sens?”
 /  RR: polecane artykuły / [Res Rhetorica] „Edukacja XXI wieku – czy renesans trivium ma sens?”
[Res Rhetorica] „Edukacja XXI wieku – czy renesans trivium ma sens?”

[Res Rhetorica] „Edukacja XXI wieku – czy renesans trivium ma sens?”

Trivium swój szczyt rozwoju osiągnęło w okresie średniowiecza, ale jego korzenie sięgają znacznie dalej, do klasycznego świata rzymskiego i greckiego, a być może nawet wcześniej. W swojej istocie zajmuje się językiem i różnymi sposobami komunikacji, rozumowania i przekonywania. Dr hab. Piotr Lewiński z Uniwersytetu Wrocławskiego przygląda się, jaki potencjał ma trivium we współczesnej edukacji.
Abstrakt

Artykuł podejmuje próbę oceny zasadności powrotu do klasycznego modelu edukacji opartego na trivium w kontekście współczesnych wyzwań edukacyjnych i technologicznych. W oparciu o założenia klasycznej edukacji, w której gramatyka, dialektyka i retoryka tworzyły podstawę do racjonalnego i obywatelskiego kształtowania jednostki, autor analizuje, na ile powrót do tych fundamentów może odpowiedzieć na problemy związane z powierzchownym i schematycznym myśleniem młodego pokolenia. Autor zwraca uwagę na znaczenie rozwijania krytycznego myślenia, umiejętności logicznego rozumowania i skutecznej argumentacji jako antidotum na dezinformację i uproszczenia pojawiające się w dobie cyfrowej. Ponadto przedstawia propozycję implementacji trivium jako metody wspierającej holistyczne kształtowanie wiedzy i osobowości.

 

Artykuł pochodzi z „Res Rhetorica”, Vol 11, No 4 (2024), pt. Retoryka edukacji i innowacji (cz. I)/Rhetoric of Education and Innovation (part I).

Redaktorzy numeru: Agnieszka Budzyńska-Daca, Ewa Modrzejewska

Zobacz cały numer: https://resrhetorica.com/index.php/RR/issue/view/43

 

(fot. Pixabay/PhillipBarrington)

POLSKIE TOWARZYSTWO RETORYCZNE

Jako członkowie Towarzystwa reprezentujemy bardzo różne dyscypliny (m.in.: polonistykę, filologię klasyczną, neofilologię, językoznawstwo, historię, filozofię, socjologię). Są wśród nas doświadczeni badacze, jak i początkujący pracownicy nauki. Są teoretycy i praktycy, wykładowcy akademiccy, nauczyciele szkół średnich, pracownicy działów PR, logopedzi, specjaliści w dziedzinie komunikacji.

Subskrybuj newsletter

Subskrybując newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Polskie Towarzystwo Retoryczne (ul. Oboźna 8; 00-332 Warszawa) w celu otrzymywania informacji o działalności naukowej PTR. W każdej chwili przysługuje Ci prawo wglądu do Twoich danych oraz cofnięcia wyrażonej zgody.

KONTAKT

Ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
(Instytut Polonistyki Stosowanej UW)

retoryka.ptr@gmail.com

Skip to content