Arnold Schwarzenegger w obronie demokracji
 /  Forum retoryczne / Wideo / Arnold Schwarzenegger w obronie demokracji

Arnold Schwarzenegger w obronie demokracji

Początek 2021 roku rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych od niepokojących wydarzeń, kiedy zwolennicy ustępującego prezydenta Donalda Trumpa wtargnęli do budynku Kapitolu. W odpowiedzi na te wydarzenia były republikański gubernator Kalifornii, znany jako aktor Arnold Schwarzenegger nagrał wystąpienie skierowane do obywateli Stanów Zjednoczonych.

W tych nadzwyczajnych okolicznościach wystąpienie jest przykładem wykorzystania klasycznego retorycznego porządku. Jak jest on realizowany? To świetny przykład do analizy wraz ze studentami.

Link do nagrania: https://www.youtube.com/watch?v=x_P-0I6sAck.

Ponadto nagranie można wykorzystać również do rozmowy o ethosie mówcy i o ethosie polityka, który ponad dobro swojej partii stawia… Co? A to już pozostawiam do dyskusji.

Więcej o zamieszkach na Kapitolu można przeczytać m.in. tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Atak_na_Kapitol_Stan%C3%B3w_Zjednoczonych.

 

Ewa Modrzejewska

Project details
January 11, 2021
https://www.youtube.com/watch?v=x_P-0I6sAck

POLSKIE TOWARZYSTWO RETORYCZNE

Jako członkowie Towarzystwa reprezentujemy bardzo różne dyscypliny (m.in.: polonistykę, filologię klasyczną, neofilologię, językoznawstwo, historię, filozofię, socjologię). Są wśród nas doświadczeni badacze, jak i początkujący pracownicy nauki. Są teoretycy i praktycy, wykładowcy akademiccy, nauczyciele szkół średnich, pracownicy działów PR, logopedzi, specjaliści w dziedzinie komunikacji.

Subskrybuj newsletter

Subskrybując newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Polskie Towarzystwo Retoryczne (ul. Oboźna 8; 00-332 Warszawa) w celu otrzymywania informacji o działalności naukowej PTR. W każdej chwili przysługuje Ci prawo wglądu do Twoich danych oraz cofnięcia wyrażonej zgody.

KONTAKT

Ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
(Instytut Polonistyki Stosowanej UW)

retoryka.ptr@gmail.com

Skip to content