[Res Rhetorica] „Emotional appeal in ChatGPT prompts: A study of L2 speakers’ perceptions”
 /  RR: polecane artykuły / [Res Rhetorica] „Emotional appeal in ChatGPT prompts: A study of L2 speakers’ perceptions”
[Res Rhetorica] „Emotional appeal in ChatGPT prompts: A study of L2 speakers’ perceptions”

[Res Rhetorica] „Emotional appeal in ChatGPT prompts: A study of L2 speakers’ perceptions”

Badania nad stylami komunikacji z ChatemGPT opisały Iryna Morozova i Valeriia Nikolaienko z Uniwersytetu w Charkowie.
Abstrakt

W artykule zbadano środki retoryczne stosowane przez studentów, dla których język angielski jest językiem obcym (English as a Foreign Language), w interakcjach z botem ChatGPT. W analizie wykazano, że większość uczestników badania nie postrzega tej interakcji jako typowej sytuacji komunikacyjnej i nie traktuje bota jako pełnoprawnego uczestnika komunikacji na równi z człowiekiem. Jednak zachęceni do stosowania w promptowaniu emotywnych środków retorycznych część studentów charakteryzowało taką interakcję z botem jako po części manipulacyjną i stwarzającą rodzaj dyskomfortu, co świadczy o różnicy w postrzeganiu komunikacji na linii człowiek-człowiek a człowiek-algorytm.

 

Artykuł pochodzi z „Res Rhetorica”, Vol 11, No 4 (2024), pt. Retoryka edukacji i innowacji (cz. I)/Rhetoric of Education and Innovation (part I).

Redaktorzy numeru: Agnieszka Budzyńska-Daca, Ewa Modrzejewska

Zobacz cały numer: https://resrhetorica.com/index.php/RR/issue/view/43

 

(fot. Pixabay/Tumisu)

POLSKIE TOWARZYSTWO RETORYCZNE

Jako członkowie Towarzystwa reprezentujemy bardzo różne dyscypliny (m.in.: polonistykę, filologię klasyczną, neofilologię, językoznawstwo, historię, filozofię, socjologię). Są wśród nas doświadczeni badacze, jak i początkujący pracownicy nauki. Są teoretycy i praktycy, wykładowcy akademiccy, nauczyciele szkół średnich, pracownicy działów PR, logopedzi, specjaliści w dziedzinie komunikacji.

Subskrybuj newsletter

Subskrybując newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Polskie Towarzystwo Retoryczne (ul. Oboźna 8; 00-332 Warszawa) w celu otrzymywania informacji o działalności naukowej PTR. W każdej chwili przysługuje Ci prawo wglądu do Twoich danych oraz cofnięcia wyrażonej zgody.

KONTAKT

Ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
(Instytut Polonistyki Stosowanej UW)

retoryka.ptr@gmail.com

Skip to content