Zespół ds. debat
 /  Zespół ds. debat

ZESPÓŁ DS. DEBAT

Istnieją niezliczone definicje debatowania i dla każdego związanego z tym tematem debata będzie czymś innym: wyzwaniem intelektualnym, narzędziem do kształtowania kompetencji, drogą do budowania społeczności, sposobem rozwijania społeczeństwa obywatelskiego, ciekawym pomysłem na spędzenie popołudnia…

Niezależnie od podejścia, debata w Polsce rozwija się prężnie od lat 90. XX wieku i wymaga coraz rozleglejszej naukowej refleksji nad jej obecnym statusem, potencjalnymi sposobami rozwoju i wyzwaniami, przed jakimi stoi.

Stąd zrodziła się idea Zespołu ds. Debat PTR, który ma zgromadzić badaczy i badawczo zorientowanych praktyków debaty, aby zadawać pytania, skłaniać do refleksji i dążyć do jak najlepszego zrozumienia skomplikowanego i fascynującego zjawiska, jakim są debaty.

Link do formularza zgłoszeń znajduje się poniżej. Zapraszamy członków PTR do aktywnego włączenia się w rozwój debaty w Polsce.


Zarząd PTR w dniu 29.07.2024 zdecydował o utworzeniu Zespołu ds. Debat PTR oraz wskazał mgr Kingę J. Rogowską jak osobę przewodniczącą pracy Zespołu do końca kadencji obecnego Zarządu, tj. do 31.03.2026.

 R E G U L A M I N

Zespołu ds. Debat Polskiego Towarzystwa Retorycznego

1. Postanowienia ogólne
1) Zespół ds. Debat Polskiego Towarzystwa Retorycznego (zwany dalej Zespołem) zrzesza osoby podejmujące teoretycznie i praktycznie tematykę związaną z debatami.
2) Zespół funkcjonuje w ramach Polskiego Towarzystwa Retorycznego i odpowiada przed jego Zarządem.
3) Zespół jest zorganizowany wewnętrznie, tzn. posiada osobę przewodniczącą, wskazaną przez Zarząd Polskiego Towarzystwa Retorycznego.
4) Zespół spotyka się regularnie, nie rzadziej niż raz na kwartał.

2. Cele Zespołu

1) Zespół ma następujące cele, zgodne z celami Polskiego Towarzystwa Retorycznego wyrażonymi w § 8 Statutu PTR:
a. Rozwijanie praktyki i refleksji naukowej na temat debat.
b. Inicjowanie działań debatanckich i pokrewnych.

3. Działania Zespołu
1) Do działań Zespołu należą:

a. Realizowanie projektów naukowych, badawczo-rozwojowych oraz badawczo-dydaktycznych z zakresu debat konkursowych, edukacji przez debatę i pokrewnych zakresów tematycznych.
b. Organizowanie regularnych spotkań i seminariów w zakresie celów działania zespołu.
c. Promowanie współpracy pomiędzy środowiskiem akademickim a środowiskiem debatanckim, w tym instytucjami edukacyjnymi i pozarządowymi.

4. Organizacja Zespołu
1) Zarząd Polskiego Towarzystwa Retorycznego zgodnie z Regulaminem pracy Zarządu powołuje i odwołuje osobę przewodniczącą Zespołu na okres nie dłuższy niż czas trwania kadencji Zarządu.
a. Osoba przewodnicząca Zespołu musi wyrazić pisemną zgodę na pełnienie tej funkcji.
b. Zarząd Polskiego Towarzystwa Retorycznego ma prawo do ingerencji w działania Zespołu.
c. Osoba przewodnicząca odpowiada za harmonogram prac i zadań realizowanych przez Zespół oraz przygotowanie corocznego sprawozdania z działalności Zespołu, które składa Zarządowi przed Walnym Zebraniem PTR.

5. Członkowie Zespołu
1) Zarząd Polskiego Towarzystwa Retorycznego powołuje członków Zespołu na ich pisemny wniosek.
a. Członkowie Zespołu powoływani są spośród członków Polskiego Towarzystwa Retorycznego.
b. Członkowie mogą na pisemny wniosek zrezygnować z członkostwa w Zespole.

c. W uzasadnionych przypadkach na pisemny wniosek osoby przewodniczącej zespołu Zarząd może usunąć członka Zespołu.

6. Postanowienia końcowe
Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem jego uchwalenia przez Zarząd Polskiego Towarzystwa Retorycznego. W sprawach nieujętych w regulaminie głos rozstrzygający ma Zarząd Polskiego Towarzystwa Retorycznego.

Źródło: Załącznik nr 1 do uchwały 6/2024 Zarządu PTR: Regulamin Zespołu ds. Debat PTR

Wieści zespołu

Bądź na bieżąco Zapisz się na nasz newsletter i nie przegap żadnej konferencji!

POLSKIE TOWARZYSTWO RETORYCZNE

Jako członkowie Towarzystwa reprezentujemy bardzo różne dyscypliny (m.in.: polonistykę, filologię klasyczną, neofilologię, językoznawstwo, historię, filozofię, socjologię). Są wśród nas doświadczeni badacze, jak i początkujący pracownicy nauki. Są teoretycy i praktycy, wykładowcy akademiccy, nauczyciele szkół średnich, pracownicy działów PR, logopedzi, specjaliści w dziedzinie komunikacji.

Subskrybuj newsletter

Subskrybując newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Polskie Towarzystwo Retoryczne (ul. Oboźna 8; 00-332 Warszawa) w celu otrzymywania informacji o działalności naukowej PTR. W każdej chwili przysługuje Ci prawo wglądu do Twoich danych oraz cofnięcia wyrażonej zgody.

KONTAKT

Ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
(Instytut Polonistyki Stosowanej UW)

retoryka.ptr@gmail.com

Skip to content