piątek
3 mar[Res Rhetorica] „Na drodze do toposu. Odsłony dziennikarskiego sporu symetrystów z alarmistami”
Polski dyskurs medialny obfituje w różnego rodzaju epitety i określenia odnoszące się do rzeczywistych bądź wyimaginowanych, a nawet uparcie reanimowanych sporów na wszelkie tematy – pisze dr hab. Monika Worsowicz z Uniwersytetu Łódzkiego. – Współcześnie konflikt stanowi bowiem zasadniczą perspektywę postrzegania działalności medialnej, tak przez samych dziennikarzy, jak i badaczy.
Abstrakt
W artykule przedstawiono konceptualizację zjawiska tzw. symetryzmu, prezentowaną w mediach przez jego reprezentantów i krytyków (symetrystów i alarmistów). Jak wykazała analiza zawartości oraz charakterystyka retoryczna tekstów z lat 2016–2019, konflikt wyni-kał z niemożności sprecyzowania, czym jest symetryzm, fałszywego interpretowania intencji uczestników dyskusji oraz sporu na tle politycznym w środowisku dziennikarskim. Różne sposoby konceptualizowania symetryzmu, wygaśnięcie dyskusji oraz późniejsza obecność w dyskursie medialnym leksyki związanej z omawianym zjawiskiem wskazują, że trwa proces krystalizowania się toposu symetryzmu. Może się on utrwalić jako uniwersalne przekonanie o niejednoznaczności wszelkich życiowych zdarzeń. Nie można jednak wykluczyć, że w kontekście konfliktów światopoglądowych pozostanie jedynie negatywnie wartościującą etykietą.
Czytaj artykuł: https://resrhetorica.com/index.php/RR/article/view/555/377.
Artykuł pochodzi z „Res Rhetorica”, Vol 9, No 4 (2022), pt. Aktualne kierunki w badaniach retorycznych/Current developments in rhetorical studies.
Redaktorki numeru: Katarzyna Molek-Kozakowska, Agnieszka Kampka
Zobacz cały numer: https://resrhetorica.com
(fot. Pixabay/geralt)