[Res Rhetorica] „Retoryczna forma i funkcje prozdrowotnych treści w staropolskich kalendarzach”
 /  RR: polecane artykuły / [Res Rhetorica] „Retoryczna forma i funkcje prozdrowotnych treści w staropolskich kalendarzach”
[Res Rhetorica] „Retoryczna forma i funkcje prozdrowotnych treści w staropolskich kalendarzach”

[Res Rhetorica] „Retoryczna forma i funkcje prozdrowotnych treści w staropolskich kalendarzach”

O zdrowiu można było pisać rozmaicie – zauważa prof. Magdalena Piskała Instytut Badań Literackich PAN. – Niektórzy twórcy kładli szczególny nacisk na docere, ubierając swój wywód w szaty dyskursu naukowego. W końcu za sprzężenie kalendarzy z medycyną odpowiadała astrologia, wówczas nieoddzielona jeszcze od astronomii i niepodważalna nauka, w ramach której rozwijano przekonanie o jedności kosmosu (…).
Abstrakt

Artykuł omawia związki staropolskich kalendarzy z medycyną. Ich podstawą była astrologia oraz utylitarność tych druków. Przeanalizowano wątki dotyczące zdrowia, miejsca ich prezentacji i funkcji, jaką pełniły w almanachach, z retorycznej perspektywy. Różnorodny materiał, od naukowych artykułów po krótkie porady, wiersze, przysłowia i prognostyki chorobowe wybrano z kalendarzy krakowskich, gdańskich, zamojskich i poznańskich. Uwzględniono ewolucję kalendarza, ale też trwałość staropolskiego modelu i obecności niektórych jego elementów aż do dziś..

 

Artykuł pochodzi z „Res Rhetorica”, Vol 10, No 1 (2024), pt. Retoryka (nie)pamięci/Rhetoric of remembrance/oblivion.

Redaktorzy numeru: Marek Jeziński, Anna M. Kiełbiewska

Zobacz cały numer: https://resrhetorica.com/index.php/RR/issue/view/39

 

(fot. Pixabay/Alexas_Fotos)

POLSKIE TOWARZYSTWO RETORYCZNE

Jako członkowie Towarzystwa reprezentujemy bardzo różne dyscypliny (m.in.: polonistykę, filologię klasyczną, neofilologię, językoznawstwo, historię, filozofię, socjologię). Są wśród nas doświadczeni badacze, jak i początkujący pracownicy nauki. Są teoretycy i praktycy, wykładowcy akademiccy, nauczyciele szkół średnich, pracownicy działów PR, logopedzi, specjaliści w dziedzinie komunikacji.

Subskrybuj newsletter

Subskrybując newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Polskie Towarzystwo Retoryczne (ul. Oboźna 8; 00-332 Warszawa) w celu otrzymywania informacji o działalności naukowej PTR. W każdej chwili przysługuje Ci prawo wglądu do Twoich danych oraz cofnięcia wyrażonej zgody.

KONTAKT

Ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
(Instytut Polonistyki Stosowanej UW)

retoryka.ptr@gmail.com

Skip to content