Debata oksfordzka na Kongresie Retorycznym
 /  Aktualności / Relacje z konferencji / Debata oksfordzka na Kongresie Retorycznym
Debata oksfordzka na Kongresie Retorycznym

Częścią zakończonego niedawno Kongresu Retorycznego była pokazowa debata oksfordzka.

Wzięli w niej udział reprezentanci Fundacji Projekty Edukacyjne oraz Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, a funkcję sędziów sprawowali dodatkowo przedstawiciele i sympatycy Polskiego Towarzystwa Retorycznego, w tym czołowi teoretycy i praktycy retoryki: Jan Piosik, Anna Kulma, prof. Paweł Gondek, Karolina Kolbuszewska, dr Marcin Będkowski, Anna Stelmach, dr Jakub Pstrąg, Kinga Rogowska, Marcel Gogolewski, Ligia Karaszewska.

W ocenę debaty została włączona publiczność. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Szacujemy, że transmisja na żywo mogła przyciągnąć nawet 200 osób, za co serdecznie dziękujemy!

Debatę nad tezą: ”Upowszechnienie się narzędzi opartych o generatywną sztuczną inteligencję, takich jak ChatGPT, przynosi uczniom więcej szkód niż korzyści” prowadził Marek Kołodziejczyk.

Ostatecznie wygrała ją drużyna opozycji, tj. Szymon Ludwig, Oskar Turowicz, Irena Worobkiewicz i Jakub Czajka, pokonując propozycję w składzie: Eva Mackevica, Kacper Barełkowski, Jakub Pruchniewicz, Krzysztof Buła. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe od Wydawnictwa Naukowego PWN, a wszyscy uczestnicy debaty od wydawnictwa Onepress.

Najważniejszym założeniem debaty było zaprezentowanie najwyższych standardów kultury dyskusji oraz sztuki prowadzenia sporów w formacie oksfordzkim, tak aby mogła ona posłużyć w przyszłości jako baza do stworzenia w przyszłości materiałów edukacyjnych dla uczniów i ich opiekunów.

fot. Olga Michalec-Chlebik