Kto zostanie nagrodzony? II Konkurs PTR na najlepszą pracę dyplomową z retoryki
 /  Aktualności / Konkurs PTR / Kto zostanie nagrodzony? II Konkurs PTR na najlepszą pracę dyplomową z retoryki
Kto zostanie nagrodzony? II Konkurs PTR na najlepszą pracę dyplomową z retoryki

Kto zostanie nagrodzony? II Konkurs PTR na najlepszą pracę dyplomową z retoryki

Po godzinnych obradach Jury II Konkursu PTR na najlepszą pracę dyplomową z retoryki znamy już jej zwycięzców. Zapraszamy na uroczyste ogłoszenie werdyktu 21 maja (piątek) o godz. 16.30 online.

W drugiej edycji naszego konkursu zgłoszono 7 prac: 3 w kategorii prac licencjackich oraz 4 w kategorii prac magisterskich. Dyplomanci reprezentowali 5 ośrodków akademickich: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Śląski.

Niemałym zaskoczeniem był też fakt, że aż 4 prace napisano w innym języku niż polski.

Nadesłane licencjaty poruszały wątki spotów reklamowych przeciwko homofobii, ksenofobii i rasizmowi; argumentu ad hominem w komentarzach internautów na temat nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk oraz koncepcji ideografów <konstytucja>, <praworządność> oraz <demokracja> jako narzędzia retorycznego w sporze o reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce, co dowodzi zainteresowania kwestiami społecznymi, bliskimi myśleniu o retoryce jako aparacie badawczym do analizy otaczającej nas rzeczywistości społecznej

Z kolei w pracach magisterskich zarysował się podział na współczesne wątki oraz tematykę opartą o teksty dawne. Pierwszą grupę reprezentowała analiza konstruktu My versus Oni w kontekście bliskowschodnich relacji politycznych, której podstawą była odezwa Kairos Palestine Document. W drugiej pracy dyplomowej skupiono się na analizie wybranych przemówień inauguracyjnych prezydentów USA.

Tematyka dawna obejmowała zaś analizę sposobów kreowania wizerunku doskonałego władcy na podstawie przekładów i parafraz Vitae Regum Polonorum Klemensa Janickiego oraz analizę wizerunku władcy w czasach panowania Zygmunta II Augusta.

Ze względu na zróżnicowanie tematyczne i językowe nadesłanych prac Jury obradowało w składzie:

  • dr hab. Agnieszka Kampka, SGGW
  • dr Marta Kobylska, UR
  • dr hab. prof. UŚ Katarzyna Kwapisz-Osadnik, UŚ
  • dr Magdalena Ryszka-Kurczab, UP im. KEN
  • dr hab. prof. UŁ Monika Worsowicz, UŁ
  • dr hab. Maria Załęska, UW.

Obrady Jury II Konkursu PTR

Jurorkom dziękujemy za poświęcony czas i cenne uwagi.

Gratulujemy Dyplomantom, ale też doceniamy pracę ich Promotorów. Wraz z ogłoszeniem III edycji konkursu na stronie PTR pojawią się wskazówki i rekomendacje, które mogłyby pomóc w przygotowaniu prac, których autorzy zostaną laureatami w kolejnych latach.

Osoby, które chciałyby uczestniczyć w ogłoszeniu wyników, prosimy o rejestrację na to wydarzenie (formularz poniżej), abyśmy mogli przesłać link do spotkania na platformie Zoom.

Więcej o konkursie: https://retoryka.edu.pl/konkurs-ptr/


POLSKIE TOWARZYSTWO RETORYCZNE

Jako członkowie Towarzystwa reprezentujemy bardzo różne dyscypliny (m.in.: polonistykę, filologię klasyczną, neofilologię, językoznawstwo, historię, filozofię, socjologię). Są wśród nas doświadczeni badacze, jak i początkujący pracownicy nauki. Są teoretycy i praktycy, wykładowcy akademiccy, nauczyciele szkół średnich, pracownicy działów PR, logopedzi, specjaliści w dziedzinie komunikacji.

Subskrybuj newsletter

Subskrybując newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Polskie Towarzystwo Retoryczne (ul. Oboźna 8; 00-332 Warszawa) w celu otrzymywania informacji o działalności naukowej PTR. W każdej chwili przysługuje Ci prawo wglądu do Twoich danych oraz cofnięcia wyrażonej zgody.

KONTAKT

Ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
(Instytut Polonistyki Stosowanej UW)

retoryka.ptr@gmail.com

Skip to content