Przedłużone zgłoszenia na International Rhetoric Workshop
 /  Aktualności / Patronaty PTR / Przedłużone zgłoszenia na International Rhetoric Workshop
Przedłużone zgłoszenia na International Rhetoric Workshop

Przekazujemy informację od organizatorów International Rhetoric Workshop  – wyjątkowego międzynarodowego wydarzenia skierowanego głównie do młodych naukowców.

Zgłoszenia są przyjmowane do 14 lutego 2021. Szczegóły poniżej.

Due to high demand, we have extended the submissions deadline to February 14th, 2021.

3rd Biennial International Rhetoric Workshop
Interdisciplinarity, Internationality, and Rhetoric
El Colegio de San Luis (COLSAN) – San Luis Potosí, Mexico
Online in June 2021, On-site September 22-26, 2021

This is a friendly reminder that the deadline for submissions for the 3rd IRW is February 14th, 2021. We warmly invite international Ph.D. students and emerging scholars to apply and join us in San Luis Potosí, Mexico.

Attending Faculty
(please find faculty bio’s on our website)

Maria Załęska from University of Warsaw (Poland)
Robert Westerfelhaus from College of Charleston (USA)
Dana L. Cloud, independent scholar
Barbara Biesecker from the University of Georgia (USA)
Igor Zagar from Pedagogical Institute of Slovenia
Cristina D. Ramirez from University of Arizona (USA)
Gerardo Ramírez Vidal from UNAM (Mexico)

The Workshop Experience
The workshop session will be composed of two separate phases: First, an online workshop meeting in June 2021, followed by workshop meetings to be held at the conference location. This hybrid format will allow participants to become familiar with the projects of their peers, and get advice ahead of the in-person workshop sessions to better their research.

For more information on the workshop and submission guidelines please click the link below. Follow us on Twitter and join our Facebook Group!

Workshop: 2021

We hope to see you there!