[Res Rhetorica] „Silencing Speech: New American Free Speech Debates”
 /  RR: polecane artykuły / [Res Rhetorica] „Silencing Speech: New American Free Speech Debates”
[Res Rhetorica] „Silencing Speech: New American Free Speech Debates”

Aneta Dybska z instytutu Anglistyki UW pisze o współczesnej debacie na temat wolności słowa na amerykańskich uniwersytetach w kontekście wszechobecnej retoryki populizmu. Motywem przewodnim jest odwołanie to wyimaginowanego i zbiorowego podmiotu politycznego zwanego „milczącą większością” (silent majority), którego istnienie zasadza się na dychotomii mowy i milczenia. Artykuł analizuje, w jaki sposób przywołuje się motyw świetności narodu amerykańskiego, aby wywoływać oburzenie na politykę tożsamości i polityczną poprawność.

Abstract

Artykuł poświęcony jest retoryce populizmu w kontekście bieżących debat dotyczących wolności słowa na amerykańskich uniwersytetach. W szczególności dotyczy on dyskursywnej produkcji zbiorowego podmiotu politycznego zwanego „milczącą większością” (silent majority), którego istnienie zasadza się na dychotomii mowy i milczenia. Artykuł analizuje, w jaki sposób retrotopiczne przywołanie świetności narodu amerykańskiego ogniskuje niezgodę i oburzenie na politykę tożsamości i polityczną poprawność.

Czytaj artykuł: https://resrhetorica.com/index.php/RR/article/view/472/269.

Artykuł pochodzi z „Res Rhetorica”, Vol 7, No 4 (2020), pt. Rhetoric of Silence in American Studies/Retoryka ciszy – perspektywa amerykanistyczna.

Redaktorki numeru: Katarzyna Molek-Kozakowska, Klara Szmańko.

Zobacz cały numer: https://www.resrhetorica.com

(fot. Pixabay)