/  RR: polecane artykuły / [Res Rhetorica] „Media Representations of Black Boys and the Response of Contemporary African American Children’s Authors and Illustrators”

W ostatnich latach afroamerykańscy twórcy literatury dziecięcej zakwestionowali medialny wizerunek czarnego chłopięctwa. Ich książki odrzucają publiczny dyskurs kryzysu oraz proponują nową czarną narrację, która zmienia tożsamość czarnoskórych chłopców. Celem niniejszego artykułu jest analiza wybranych wizerunków czarnoskórych chłopców zawartych w publikacjach oraz ich konfrontacja z przekazem medialnym.

Abstrakt
Koncepcja czarnego chłopięctwa zawsze naznaczona była negatywnymi skojarzeniami. Współczesne media amerykańskie zwykle przedstawiają czarnoskórych chłopców jako potencjalne zagrożenie. Nie zajmują się ich przyszłością, a wyjaśniając bieżące sprawy, pomijają szerszy kontekst historyczny społeczności afroamerykańskich. W ten sposób tworzą monolityczny obraz czarnoskórego młodego mężczyzny, który eksponuje wyłącznie ich wady. W ostatnich latach afroamerykańscy twórcy literatury  dziecięcej zakwestionowali medialny wizerunek czarnego chłopięctwa. Ich książki odrzucają publiczny dyskurs kryzysu oraz proponują nową czarną narrację, która zmienia tożsamość czarnoskórych chłopców. Celem niniejszego artykułu jest analiza wybranych wizerunków czarnoskórych chłopców zawartych w omawianych publikacjach oraz ich konfrontacja z przekazem medialnym.

Czytaj artykuł: https://www.resrhetorica.com/index.php/RR/article/view/417/230.

Artykuł pochodzi z „Res Rhetorica”, Vol 7, No 2 (2020), pt. Rhetoric of American Identities/Retoryka Amerykańskich Tożsamości.

Redaktorki numeru: Anna Bendrat, Elżbieta Pawlak-Hejno.

Zobacz cały numer: https://www.resrhetorica.com/.