wtorek
6 cze[Res Rhetorica] „Religia kontra medycyna w dialogu Jana z Bakova Sedlák povycvičený rozmlouvání s doktorem lékařským o moru maje (1582)”
W piśmiennictwie staroczeskim niezwykle popularną formą literacką przydatną do ugruntowania nauk moralnych był dialog. Jego celem było pogłębianie znajomości zasad wiary i pielęgnowanie pobożności. Literatura tego typu stanowiła skuteczny instrument perswazyjny, bez względu na wyznanie grupy, do której była skierowana i której strategię kształcenia pomagała realizować – pisze Autorka, dr hab. Klaudia Koczur-Lejk z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Abstrakt
Celem artykułu jest prześledzenie argumentacji formułowanej w dialogu Jana z Bakova Sedlák povycvičený rozmlouvání s doktorem lékařským o moru maje (1582). W pierwszej części rozważań scharakteryzowano czołowe dzieła literatury staroczeskiej realizujące formę gatunkową dialogu. Następnie poruszono problematykę epidemii morowych w literaturze staroczeskiej. Na tym tle opisano rozmowę poduczonego chłopa z doktorem medycyny, która koncentruje się wokół problematyki zakaźności moru. Pierwszy z rozmówców twierdzi, że choroba nie jest zaraźliwa, a jej źródłem są grzechy, za które Bóg karze ludzi. W swoich wywodach opiera się na Piśmie Świętym. Drugi prezentuje odmienne stanowisko i stara się przekonać swego interlokutora, że mór może być przenoszony przez ludzi. Jego zdaniem przyczyna choroby tkwi w zainfekowanym powietrzu. Utwór to typowy dla piśmiennictwa staroczeskiego spór z układem ról, o charakterze dydaktycznym. Jeden z bohaterów wprowadza twierdzenia, drugi obala je i rozwija poglądy właściwe, tj. zgodne z intencją twórcy. W tym wypadku chłop stanowi maskę autora, jego wypowiedzi są dłuższe i autorytatywne. Z kolei lekarz to partner pouczany, który w finale odkrywa swój błąd i przyznaje rację oponentowi.
Czytaj artykuł: https://resrhetorica.com/index.php/RR/article/view/704/385.
Artykuł pochodzi z „Res Rhetorica”, Vol 10, No 1 (2023), pt. Retoryka zdrowia i choroby/Rhetoric of health and illness.
Redaktorki numeru: Anna M. Kiełbiewska, Joanna Partyka
Zobacz cały numer: https://resrhetorica.com
(fot. Pixabay/GDJ)