[Res Rhetorica] “Śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w nagłówkach”
 /  RR: polecane artykuły / [Res Rhetorica] “Śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w nagłówkach”
[Res Rhetorica] “Śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w nagłówkach”

W artykule Paweł Sarna i Ewelina Tyc z UŚ poddali analizie polskie dzienniki i tygodniki traktujące o śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i wydarzeniach z nią związanych.

Śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w nagłówkach polskich dzienników i tygodników

PAWEŁ SARNA, EWELINA TYC, UNIWERSYTET ŚLĄSKI

Abstrakt

W artykule poddano analizie polskie dzienniki i tygodniki traktujące o śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i wydarzeniach z nią związanych. Oglądu materiału prasowego dokonano z perspektywy miejsc strategicznych w tekście prasowym, co pozwoliło ustalić strategie przedstawiania wydarzeń przez różne tytuły, sposób portretowania zmarłego, stopień emocjonalności oraz wskazać elementy retoryki nienawiści w przekazach prasowych. Właściwe analizy zostały poprzedzone obserwacjami dotyczącymi języka agresji i śmierci w mediach.

Czytaj całość.

Vol 7, No 1 (2020).