[Res Rhetorica] „Two crises – framing messages about the crisis on the Polish-Belarusian border”
 /  RR: polecane artykuły / [Res Rhetorica] „Two crises – framing messages about the crisis on the Polish-Belarusian border”
[Res Rhetorica] „Two crises – framing messages about the crisis on the Polish-Belarusian border”

[Res Rhetorica] „Two crises – framing messages about the crisis on the Polish-Belarusian border”

W wyniku silnej polaryzacji politycznej, w społeczeństwie polskim doszło do podziału w kwestii imigrantów, szczególnie tych pochodzących z odległych, odmiennych kulturowo krajów. Media, podzielone na te wspierające rząd i te niezwykle krytyczne wobec niego, również wykorzystują kwestię imigrantów do celów innych niż relacjonowanie kryzysu migracyjnego. Dr hab. Joannna Szylko-Kwas z Uniwersytetu Warszawskiego opisuje medialne ramy, w jakich przedstawiana jest kwestia uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.

Abstrakt

Celem artykułu jest analiza ram medialnych stanowiących strategię retoryczną w przedstawianiu tematyki uchodźców na granicy polsko-białoruskiej w sierpniu i wrześniu 2021 roku. Ponadto w artykule omawia się zjawisko polaryzacji. Wyniki analizy wskazują, że temat ten był tylko pretekstem do utrwalenia istniejących podziałów światopoglądowych. Materiały, które w serwisie informacyjnym powinny być wiarygodne, jednoznaczne i rzetelnie przygotowane, realizowały założone cele, utrwalając podziały i umacniając wrogie nastawienie wobec osób o przeciwnych poglądach (echo chambers).

 

Artykuł pochodzi z „Res Rhetorica”, Vol 10, No 4 (2023), pt. Retoryka w Skandynawii/Rhetoric in Scandinavia.

Redaktorzy numeru: Ewa Modrzejewska, Tommy Bruhn, Lisa S. Villadsen

Zobacz cały numer: https://resrhetorica.com/index.php/RR

 

(fot. Pixabay/CatsWithGlasses)

POLSKIE TOWARZYSTWO RETORYCZNE

Jako członkowie Towarzystwa reprezentujemy bardzo różne dyscypliny (m.in.: polonistykę, filologię klasyczną, neofilologię, językoznawstwo, historię, filozofię, socjologię). Są wśród nas doświadczeni badacze, jak i początkujący pracownicy nauki. Są teoretycy i praktycy, wykładowcy akademiccy, nauczyciele szkół średnich, pracownicy działów PR, logopedzi, specjaliści w dziedzinie komunikacji.

Subskrybuj newsletter

Subskrybując newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Polskie Towarzystwo Retoryczne (ul. Oboźna 8; 00-332 Warszawa) w celu otrzymywania informacji o działalności naukowej PTR. W każdej chwili przysługuje Ci prawo wglądu do Twoich danych oraz cofnięcia wyrażonej zgody.

KONTAKT

Ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
(Instytut Polonistyki Stosowanej UW)

retoryka.ptr@gmail.com

Skip to content