poniedziałek
13 wrzOgłaszamy III Konkurs PTR na najlepszą pracę z retoryki
Miło nam ogłosić III edycję Konkursu PTR na najlepszą pracę dyplomową wykorzystującą narzędzia retoryczne. Jego celem jest m.in. popularyzacja retoryki jako teorii i metody badań naukowych, popularyzacja w Polsce retoryki jako dyscypliny naukowo-badawczej, promowanie autorów najlepszych prac dyplomowych wykorzystujących narzędzia retoryczne, a także integracja środowiska akademickiego zajmującego się retoryką.
Na najlepsze prace zarówno licencjackie, jak i magisterskie czekamy do 30 listopada 2021 roku. Prace mogą być zgłoszone przez Studentów oraz ich Promotorów. Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są w regulaminie na stronie konkursu.
Zachęcamy szczególnie Promotorów do informowania swoich dyplomantów o konkursie.
Z historii konkursu
Do pierwszego i jedynego tego typu konkursu zgłoszono 9 prac obronionych. Tematyka prac była bardzo zróżnicowana – od retoryki w pracy trenera piłki nożnej, przez analizę folderów reklamowych, retoryki w grach komputerowych i literaturze fantasy, po analizę kazań i wystąpień prezydenckich.
Laureatką I Konkursu PTR na najlepszą pracę dyplomową z retoryki została mgr Aleksandra Łukowska, obecnie doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego. Praca przedstawiała improwizację w różnych dziedzinach sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem teatru improwizowanego Harolda, a na jej podstawie został opublikowany artykuł w czasopiśmie naukowym „Res Rhetorica”.
W drugiej edycji zgłoszono 7 prac: 3 w kategorii prac licencjackich oraz 4 w kategorii prac magisterskich. Dyplomanci reprezentowali 5 ośrodków akademickich. Niemałym zaskoczeniem był też fakt, że aż 4 prace napisano w innym języku niż polski.
Nadesłane licencjaty poruszały wątki spotów reklamowych przeciwko homofobii, ksenofobii i rasizmowi; argumentu ad hominem w komentarzach internautów na temat nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk oraz koncepcji ideografów <konstytucja>, <praworządność> oraz <demokracja> jako narzędzia retorycznego w sporze o reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce, co dowodzi zainteresowania kwestiami społecznymi, bliskimi myśleniu o retoryce jako aparacie badawczym do analizy otaczającej nas rzeczywistości społecznej
Z kolei w pracach magisterskich zarysował się podział na współczesne wątki oraz tematykę opartą o teksty dawne. Pierwszą grupę reprezentowała analiza konstruktu My versus Oni w kontekście bliskowschodnich relacji politycznych, której podstawą była odezwa Kairos Palestine Document. W drugiej pracy dyplomowej skupiono się na analizie wybranych przemówień inauguracyjnych prezydentów USA. Tematyka dawna obejmowała zaś analizę sposobów kreowania wizerunku doskonałego władcy na podstawie przekładów i parafraz Vitae Regum Polonorum Klemensa Janickiego oraz analizę wizerunku władcy w czasach panowania Zygmunta II Augusta.
Wyróżnienie w kategorii prac licencjackich otrzymała lic. Joanna Koswenda z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, która napisała pracę pod kierunkiem dr Jolanty Dyoniziak. Licencjat został obroniony na kierunku filologii romańskiej i został zatytułowany Argument ad hominem dans les commentaires sur Olga Tokarczuk, Prix Nobel de littérature en 2018 (Argument ad hominem w komentarzach internautów dotyczących laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury 2018, Olgi Tokarczuk).
W kategorii magisterium laureatem nagrody został mgr Krystian Słomka vel Słomiński z Uniwersytetu Łódzkiego, który pisał pracę pod kierunkiem dr. hab. Michała Kurana, prof. UŁ. Tytuł nagrodzonej pracy to Przekłady i parafrazy Vitae Regum Polonorum od XVI do XVIII wieku – sposoby kreowania wizerunku doskonałego władcy.
Artykuł, który powstał na podstawie zwycięskiej pracy, wkrótce zostanie opublikowany na łamach „Res Rhetorica”.